Pécs az egyik legszebb városunk, a tudomány, a kultúra és a művészetek kincsestára. Gótikus, reneszánsz és barokk kori házak, keresztény templom, mecset, dzsámi, mohamedán imahely, mind felsorakozik Pécsett. Idegenvezetőnk bemutatásával két évezred történelme elevenedik meg a mediterrán hangulatú belvárosban.
Időutazásunkat a Pécsi Püspökség központjában, a mindenkori pécsi püspök rezidenciájában kezdjük. A stílusonként változó püspöki dolgozószobák és szalonok egyedi díszítésű barokk, biedermeier, neoreneszánsz és neobarokk bútorok, festmények, berendezési tárgyak a főpapok mindennapjaiba engednek betekintést. A KincsTár képzőművészeti kiállítása évszázadokig csak kevesek számára látható, páratlan műalkotásokat — festményeket, grafikákat, szobrokat, dísztárgyakat, numizmatikai ritkaságokat — rendszerez és mutat be az egyházmegye gyűjteményéből. A műalkotások megtekintését követően a Püspöki Palota romantikus kertjéből titkos alagútba ereszkedünk, hajdan volt borospincékbe, ahol kiállítás emlékeztet azokra az időkre, amikor még a falnak is füle volt. A felsorakoztatott tölgyfahordók pedig a négy dél-dunántúli borvidék (pécsi, villányi, szekszárdi, tolnai) borkultúráját ismertetik. Egy frissítő kávézást követően felvonóhídon jutunk föl a kör alakú Barbakánra, Pécs híres bástyájára. A város kihagyhatatlan látnivalója Szent Péter és Szent Pál Székesegyház. Fölszentelésekor 1891-ben a budapesti újságok azt írták: „Aki mennyországot akar látni, az jöjjön Pécsre!” A templomba belépve lenyűgöző tér fogadja a látogatót: kék és arany színekben játszanak a falak, a fakazettás mennyezetet a tizenkét apostol képe díszíti, a főhajó közepén áll a sátortetős főoltár. A Jézus Szíve- és a Corpus Christi-kápolnát Lotz Károly, míg a Mária-kápolna falait Székely Bertalan freskói díszítik. Altemploma őrzi Janus Pannonius püspök-költő földi maradványait. A négytornyos, román stílusban épült bazilikából kilépve Pécs történetében fontos szerepet játszó és a hangulatos városképet alkotó épületeket kívülről tekintjük meg. Így többek között a Városháza és a Megyeháza épületét, érintjük az az UNESCO világörökségi listájára felkerült ókeresztény sírkamrákat, a barokk épületekkel körbe ölelt Gázi Kászim pasa Dzsámiját, a színházat, a zsinagógát, majd elérve a Káptalan utcához, egy kis szabadidő következik. Ki-ki érdeklődésének megfelelően választhat a „Múzeum utca” gazdag kínálatából (pl. Zsolnay Múzeum, Csontváry Múzeum, Victor Vasarely Múzeum, Amerigo Tot Múzeum).
A belvárosból rövid sétával jutunk el Pécs legújabb látványosságához, a Mekka felé tájolt Jakováli Hasszán pasa dzsámijához. Ez Magyarország egyetlen középkori török temploma, amely mellett minaret is áll és legeredetibb állapotában maradt fenn. A török időkben itt megtelepedett mevlevi dervisek központjaként szolgált. A modern szemléletű kiállítás érdekesen dolgozza fel a "titokzatos Kelet" hatását a mai iparművészetre, zenére, kultúrára valamint a „kerengő dervisek” életébe nyerünk bepillantást. A rendkívül informatív városnézés után autóbuszunkkal a város jelképéhez, a TV-toronyhoz hajtunk. Talán kevesen tudják, hogy ez az építmény 197 méter magas és a Mecsek 535 méter magas Misina-csúcsán épült, 18 500 tonna vasbeton felhasználásával. A kilátóból elénk táruló körpanorámában gyönyörködve veszünk búcsút Pécs városától majd autóbuszunkkal visszaindulunk Budapestre.
Találkozó: 6:00; Indulás: 6:15 órakor 1146 Budapest, Dózsa György út 1.
Részvételi díj klubtagnak: 19 400 Ft Klubtaggal együtt utazó vendégnek 22 400 Ft
Előzetes tájékozódásunk szerint a meglátogatni kívánt 5 helyszínre a helyszínen fizetendő teljes árú jegyek ára 9600 Ft, 62-70 éves kor között 8300 Ft, 70 éves kor felett 7100 Ft (püspöki palota + kincstár + székesegyház csoportos kedvezményes kombinált jegy 5700 Ft, Jákovali dzsámi 2300/ 1200 / 70+ ingyenes, TV-torony dolg. 1600/ nyugd. 1400 Ft - pici kerekítéssel)
Külön fizetendő költségek
Tájékoztató a Barátság Klub programjaihoz
Klubtagsági
Hírlevél
Térkép