A "szerb Athosz-hegynek" is nevezett Fruska Gora nemzeti park nemcsak csodálatos természeti környezetéről, de a benne megbúvó kolostorokról is nevezetes.
A szép kilátópontokhoz vezető, lombos fákkal benőtt útjai, turisták sokaságát vonzzák e tájra.
A természet nyújtotta élményeken túl, műemléki látnivalói miatt is népszerű hely.
A hegyvidék területén számos szép kolostor is található, melyek közül ezúttal
a legjelentősebbek keressük fel.
Időpont: 2025. április 26-27. szombattól vasárnapig 2nap/ 1éj
Utazás: autóbusszal, idegenvezetővel
Ellátás: félpanzió (este vacsora, második nap reggeli)
Szállás: 1 éjszaka 3*-os szállodában, franciaágyas vagy 2 külön ágyas elhelyezés lehetséges zuhanyozós/WC-s szobákban (4db 1 ágyas szobánk van, felára 19 000 Ft/fő/éj)
Jelentkezési határidő szabad helyeink függvénye, de legkésőbb 2025. március 25-ig
1.nap: Szerbiába érve elsőként, az Újvidékhez közeli Rakovica-kolostort keressük föl. A hagyomány szerint Brankovič Jovan gróf embere, Raka Miloševič alapította a 15. század végén, később a szerb kultúra jelentős központja lett. Beočin kolostorát pedig minden bizonnyal, a szerbiai Račából elmenekült szerzetesek alapították a 17. században. A jelenlegi, barokk stílusú épületet egy kis sétára csábító szép park övezi. Innen tovább utazunk autóbuszunkkal és Vrdnik településen megcsodáljuk a Fruska Gora legszebb ikonosztázú (Dimitrije Avramovič készítette ) kolostorát, mely jelenleg is szerzetesek és szerzetesnők otthona. Ezután Jazakon egy szép női, hajdan katolikus kolostorral találkozunk, melyről 1552-ben történik először említés. A 17. században még szerény kolostor helyén 1758-ban épült meg a jelenlegi templom, melynek pompázatos faragású szentképfala 1769-ben készült. Külön érdekesség a templomban látható 18. század előtti kis ikonok gyűjteménye valamint a homlokzaton fellelhető iszlám hatás. Késő délután érünk Új-Hopovóra, ahol a kulturális és vallási eseményekben gazdag múltja és egyedi építészeti megoldásai miatt Fruska Gora legjelesebb, erősen bizánci hatású kolostorát találjuk. Belső tereinek festése különösen szép látványt nyújt és bensőséges hangulatot áraszt. Első napi programunk végén Újvidékre megyünk, ahol elfoglaljuk szállásunkat, vacsorázunk és nyugovóra térünk.
2.nap: Reggelit követően elhagyjuk szálláshelyünket és a Remeta kolostorhoz indulunk, melyet a Fruška Gora-i kolostorok építészeti gyöngyszemének neveznek. Felépítésén itt is szépen látható a keleti kolostor-építés hagyománya: a boltíves bejárati kapun áthaladva egy négyszögletes, zárt udvarra érkezünk, középen a templommal. Körben a szerzetesek lakóépületei, konyha, könyvtár és egyéb helyiségek találhatók. Udvarának közepén a szerémségi környék legmagasabb harangtornya tör az ég felé. Alapítójának Dragutint, a trónjától megfosztott szerb királyt tartják. Az aprócska, ám tökéletesen megkomponált templom belső terének látványossága a Janko Halkozovič képeivel díszített barokk hullámzású szentképfal, 1759-ből.
Következő állomásunk Grgeteg (Görgeteg) női apácakolostora, amely14. századi alapokra épült. Mára a tehetősebb családok zarándokhelyévé nőtte ki magát. Ikonosztáza mellett az Uroš Predič által 1902-ben festett „Három kéz” ikonja tette híressé. Krusedolban találjuk a Fruska Gora – kirándulásunk utolsó „leg”-jét - legrégibb kolostorát. Ide temetkeztek a szerb Brankovics majd Obrenovics dinasztia királyai és leszármazottaik. A 18. sz-i falfestményei a szerb barokk freskófestészet első, szép példányai. Utolsóként Karlócára látogatunk. Az egykori patriarcha város, a törökkel kötött békéről is nevezetes hely az első világháború végéig a szerbek legfőbb egyházi fejének központja volt. Ma is kiemelkedő látványossága a nagy parkkal övezett Patriarcha Palota, melynek falai között nyílt meg egykor a szerb papnevelde. Kéttornyú székesegyházának legfőbb ékessége a szentképfala, amelyet Jakov Orfelin és Teodpr Kračun készített. Történelmi nevezetességű helye a Békehozó Miasszonyunk kápolna, ami egy magas dombtetőn – a hagyomány szerint - azon a helyen áll, ahol 1899-ben a karlócai békekötéskor a Szent Liga uralkodóinak és a szultán képviselőinek sátra állott. Ezzel a szép látvánnyal búcsúzunk a Fruska Gorától.
Találkozó: 6:00; Indulás: 6:15 órakor 1146 Budapest, Dózsa György út 1.
Részvételi díj klubtagnak: 72 400 Ft
Klubtaggal együtt utazó vendégnek 78 400 Ft
Egyágyas felár: 19 000 Ft/ fő/ 1éj
A helyszínen szerb dínárban fizetendő belépődíjakról, adományokról a későbbiekben tájékoztatjuk klubtagjainkat. A helyszínekre zárt ruházat kötelező, Hölgyeknek fejet és vállat takaró kendő, Uraknak kalap.
Többnapos kirándulásokra a részvételi díjat két részletben is be lehet fizetni: jelentkezéskor 40% előleget, majd indulás előtt legkésőbb 2025. március 24-ig a fennmaradó hátralékot. Megrendeléskor kérjük jelezze a megjegyzés rovatban, ha 2 részletben kíván fizetni!
Programjainkhoz további általános részletekért — pl. szálláson társításra vonatkozóan — kérjük tájékozódjon honlapunk „Egyesületünkről” menüpontjában. (A kirándulás meghirdetésének időpontja: 2025.01.15.)
Javasoljuk, hogy a kirándulás előtt pár nappal kössön honlapunkról betegség-, baleset- és poggyászbiztosítást (BBP) bankkártyája használatával!
Külön fizetendő költségek
Tájékoztató a Barátság Klub programjaihoz
Klubtagsági
Hírlevél
Útvonalterv 1.nap, 2. nap