Irodalmi barangolás Madách és Mikszáth nyomában
A dimbes-dombos nógrádi táj egybeforr a legnagyobb palóc író Mikszáth Kálmán és az írófejedelem, Madách Imre életével, munkásságával. Mikszáth életútjával Horpácson, a szlovákiai Mikszáthfalván (Szklabonyán) és Mohorán ismerkedünk. Madách Imrére Alsósztregován és Csesztvén emlékezünk. Figyelem! Változás! A várható határátlépési nehézségek miatt kirándulásunkon Magyarország területén maradunk!
Reggeli indulást követően először Horpácson, Mikszáth Kálmán egykori kúriájánál állunk meg. Az életútját végig kísérő kiállítás egyben remek korrajz is a XIX. század végi Magyarországról. Az író időskori menedéke volt ez a hely, ahol egykori bútorait, használati tárgyait, családi fotóit, kéziratait őrzik. Láthatjuk a diftériában elhunyt kisfia, Jánoska kedves játékait, figyelemre méltóan gazdag pipagyűjteményét, kártyaasztalát. Az íróasztalánál szunyókáló írót műveinek alakjai veszik körül; álmát őrzi Noszty Feri, Tóth Mari és a hős Zrínyi is. Szülőhelyén, a szlovákiai Szklabonyán a szülői ház helyén emlékmű áll. A házban, melyben gyermek- és ifjúkorát töltötte, emlékkiállítás, az udvaron mellszobor tiszteleg az író előtt. Ugyancsak kiemelkedő Mikszáth-emlékhely Mohora, hiszen az író apósa, Mauks Mátyás itt bérelt földeket. A legenda szerint egy itteni 150 éves vadgesztenyefa ez alatt írta Mikszáth a Különös házasság néhány fejezetét és A lohinai fű című novelláját. A csöppnyi község érdekessége, hogy itt töltötte gyermekkorát Tolnay Klári színművésznő. Emlékházában az első kiscipőjétől a legutolsó színpadi lábbelijén keresztül ismerjük meg szerepeit, kosztümjeit, családi ereklyéit.
Madách Imrére először a felvidéki Alsósztregován emlékezünk. A Madách család kastélyában 1823-ban látta meg a napvilágot a magyar irodalom és drámaköltészet kiemelkedő alakja. Itt írta életének fő művét, Az ember tragédiáját. A kastély ma Madách Imre Emlékmúzeum, melyben megtekinthetjük az író festményeit, jegyzeteit, a rekonstruált háló- és dolgozószobát, a híres oroszlánbarlangot. A kiállítás alkotói modern technikával és látványelemekkel jelenítik meg a tragédia színeit. A szép angolparkban Ádám szobor vigyázza az író örök álmát. Arany Jánoshoz fűződő barátságának emlékére táblát állított az utókor. Fráter Erzsébettel kötött házasságát követően élt irodalmi barangolásunk utolsó állomásán, a nógrádi Csesztvén emlékezünk. Számos verse, politikai pályafutása és házasságának első boldog évei, gyermekeinek születése kötődik a domboldalon álló kúriához. Kirándulásunkat kiegészítjük egy gyöngyszemmel, Tereske Árpád-kori templomának megtekintésével. Palócország irodalmi emlékeivel a szívünkben nógrádi barangolásunkat egy kellemes sétával zárjuk a Bánki-tónál. Idegenvezető: Pőthe Attila
Találkozó: 7:45; Indulás: 8:00 órakor
Részvételi díj: 9400 Ft
Megrendelés kirándulásra várólistára — amennyiben szabadul fel helyünk, értesítjük