Nemzeti ünnepünkre hangolódva
1802. november 25-én gróf Széchényi Ferenc úgy döntött, hogy gazdag gyűjteményeit „édes hazámnak és a közösségnek hasznára és javára mindörökre és visszavonhatatlanul adományozom, átadom és átruházom”. A nagylelkű adományt uralkodói jóváhagyás erősítette meg. Az önálló épületre azonban még várni kellett. Tervezésével a magyarországi klasszicista építészet jelentős alakját, Pollack Mihályt bízták meg és 1847-re készült el. A homlokzat timpanonjának szobordíszeit Rafael Monti müncheni szobrász készítette. Főlépcsőházának falait és mennyezetét 1875 óta Lotz Károly és Than Mór allegorikus freskói díszítik. A múzeum jelentős szerepet játszott az 1848–49. évi forradalom és szabadságharc történetében, múzeumi díszteremben ülésezett a 48-as népképviseleti országgyűlés felső háza. Később a képviselőház, majd a mai Parlament megépüléséig itt működött a felsőház. Ettől kezdve a Nemzeti Múzeum épülete nem csupán a legfontosabb nemzeti gyűjtemény őrző- és bemutatóhelye, hanem a nemzeti szabadság jelképe is. Ezért van, hogy nemzeti ünnepünkön a központi állami megemlékezés színhelye az épület.
Csapó Csaba vezetésével idézzük fel - történész szemmel - az újkori és modern kori történelmünk jeles személyiségeit és történelemformáló eseményeit a Rákóczi-szabadságharctól a trianoni Magyarországon át a kommunista rendszer összeomlásáig. Mindeközben bejárjuk a termeket, megismerjük a múzeumpalota további titkait, kertjének szobrait és egy kicsit körbetekintünk a Palotanegyed impozáns palotáira.
Találkozó: 10:00 órakor a Múzeum körúti lépcsőnél a Bródy Sándor utcai (oldalsó) bejárat előtt
A megrendelés visszaigazolását követően fizetendő szervezési díj klubtagoknak 2000 Ft (vagy a helyszínen érvényesítendő a sétabérlet), nem klubtag vendégnek 4000 Ft + ugyancsak előre fizetendő a belépődíj séta- és épületvezetéssel teljes árú 6500 Ft, kedvezményes 62-70 éves kor között 4750 Ft, 70 éves kor felett 3000 Ft.
Külön fizetendő költségek
Tájékoztató a Barátság Klub programjaihoz
Klubtagsági
Hírlevél