Közkívánatra újra a júniusi kirándulásunk ismétlése az ősz színeiben!
Nemrégiben adták át a felújított dégi Festetics-kastélyt, hazánk egyik legkorábbi, impozáns klasszicista kastélyát. Első látásra hasonlít a Nemzeti Múzeum épületéhez, nem véletlenül, hiszen mindkettőt Pollach Mihály tervezte. Az épülethez tartozó lenyűgöző szépségű park hazánk legnagyobb angolkertje ősfákkal, növényritkaságokkal. A területen három vízfolyás felduzzasztásával 1,8 km hosszúságban alakították ki az úgynevezett szerpentin-tavat. A tórendszer kis szigetén áll a park egyik jellegzetessége, a mesébe illő, németalföldi stílusban épült vörös téglás Hollandi-ház, mely a romantikus kastélypark leghosszabb hídján át közelíthető meg és remekül mutat a fotókon. Mi célt szolgált ez a házikó? — kirándulásunkon kiderül!
A köznemesi Festetics család a 18. század során emelkedett a Dunántúl legnagyobb birtokosai közé. Ebben nagy szerepe volt a keszthelyi kastélyt építtető Festetics Kristófnak – örökségéből vették meg fiai a dégi birtokot, amely végül a kisebbik fiú, Lajos (1732-1797) birtokába került. Innentől válik szét a Festetics család a keszthelyi hercegi- és a dégi grófi ágra, így Festetics Lajost tekintjük a dégi családág alapítójának. A kastély földszinti tárlatán a Festetics-család mindennapi életét, érdeklődési körét és történelmi szerepvállalását ismerhetjük meg. A botanikai szalonban ízelítő látható a korabeli természettudományos ismeretekből, a négyévszakos terepasztal segítségével a kert története elevenedik fel. A könyvtárszobában építészeti stílusbemutató, a díszteremben grófi életkép látható, de a 20. század eleji háló- és fürdőszoba, grófnői empire szalon, “kertszoba”, valamint korhű dolgozószoba is várja a látogatókat az épületben, ahol külön fejezet foglalkozik a kastély 1945 utáni sorsával és az abban létrehozott gyermekotthon történetével. Kiemelt szerepet kap az emeleti kiállításon a szabadkőművesség, hiszen a kastély több szálon köthető hozzá: az építtető, Festetics Antal a rend tagja volt, az alagsor titkos levéltár emlékét őrzi, az angolpark pedig az általuk használt szimbolika ékes példája. A dégi kastélyban — mely a mozgalom hazai központjaként működhetett — a interaktív és történelmileg hiteles módon ismerkedhetünk meg a szertartásokkal, eszközökkel, vagy akár bele is lapozhatunk a rend szótárába. A Chrysanthéme kávézóban főúri környezetben megkóstolhatjuk gróf Festetics Andorné eredeti receptje alapján készült Festetics-szeletet.
Ozora várkastélya a kora reneszánsz építészet első magyarországi épülete, mely a közelmúltban újjászületett és reneszánsz élményházként várja látogatóit. Láthatjuk a reneszánsz hálószobát, konyhát és ebédlőt, kandallós tróntermet, Zsigmond-kori fegyvertermet. Felszentelt kápolnájában Szent György csontereklyéjét őrzik. Milyen ember lehetett Ozorai Pipó? Hogy teltek a várban a mindennapok? Milyen volt az itt élő török várkatonaság élete? Hogyan lett a várból barokk kastély, majd uradalmi magtár és börtön? Vártörténeti sétánkon választ kaphatunk kérdéseinkre, majd Simontornyán folytatjuk lovagi vártúránkat. Rögtön szembetűnik a különbözőség, hogy a simontornyai vár védelmi céllal épült. Magasra törő, tömör formáival, szűk lépcsőházon keresztül megközelíthető tornyával hazánk egyetlen épen maradt reneszánsz épületegyüttese. Évszázadok történelme és tulajdonosok sora alakították, formálták, míg legutóbbi feltárása során mostani állapotában láthatjuk. térkép A nap folyamán ebédelési lehetőség biztosított.
Találkozó: 07:45 Indulás: 08:00 órakor 1146 Budapest, Dózsa György út 1.
Részvételi díj: 18 400 Ft (klubtaggal együtt utazó vendégnek)
Klubtagnak: 17 900 Ft
Jelentkezés lezárva
Külön fizetendő költségek Tájékoztató a Barátság Klub programjaihoz
Klubtagsági Hírlevél