A csoportunknak biztosított 1 órás tárlatvezetés során betekintést nyerhetünk
Munkácsy Mihály életébe és munkásságába,
mely a 19. század páratlan művészi sikertörténete.
Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállításon több mint száz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét.
Hogyan válhatott egy egyszerű magyar asztalosinas Párizs ünnepelt, fényűző palotában élő festőjévé?
Merre utaztak híres óriásfestményei és hol őrzik ma meg őket? Vajon melyik világhírű múzeum lépcsőházában várja a mai napig az ő festménye a látogatókat?
A 19. század utolsó harmadában Munkácsy Mihály kora egyik leghíresebb magyar festője volt, máig a magyar kultúra alappilléreinek számító művekkel ajándékozta meg az utókort. Hírnevéhez éppúgy hozzájárultak óriásvásznai mint a tehetős nagypolgárság világát megjelenítő szalonzsánerei. Ő maga egyéni megjelenésével is valóságos jelenség volt, személyét már életében hódolat övezte. Ehhez nem csak tehetsége, hanem korának viszonyaihoz képest tudatosan felépített imázsa is hozzájárult. Jelen kiállítás egyebek közt arra tesz kísérletet, hogy bemutassa azokat a karriertörténeti vonásokat, a festőt segítő személyeket, és mai szóval élve marketing fogásokat, amelyek mind szükségeltettek a Munkácsy-hírnév felépítéséhez.
Munkácsy Mihály fordulatos élete és lenyűgöző pályája - Az 1844-ben Lieb Mihály Leó néven született festőóriásunk korán árvaságra jutott és asztalosinasként kezdett dolgozni, ám hamarosan kiderült tehetsége, és meg sem állt a világhírig. Művészeti tanulmányait Bécsben, Párizsban, Münchenben és Düsseldorfban folytatta, hazatérése után magyarosította a nevét Munkácsyra. A korra jellemző impresszionizmus helyett a realista ábrázolás felé fordult, 1869-ben aranyérmet szerzett a Párizsi Szalonon Siralomház című művével, és egycsapásra híres lett.
Nem sokkal később Párizsba költözött, megházasodott és befutott festővé, a francia főváros közéletének illusztris szereplőjévé vált. Munkácsy Mihály 1880 és 1895 között festette meg talán egyik leghíresebb alkotását, a monumentális Krisztus-trilógiát, 1891-ben pedig megbízást kapott a Honfoglalás megfestésére. Minden esetben a rá jelllemző alapossággal folytatott kutatásokat - tanulmányozott akár régészeti anyagokat is -, a nagy művek megalkotását megelőzően. Fiatalkori betegség szövődményeként, 1900-ban, mindössze 57 évesen halt meg. Magyarországon halálakor a közvélemény a 19. század egyik legnagyobb magyar művészeként gyászolta. forrás: ligetplusz.hu
Találkozó: 11:30 órakor a Szépművészeti Múzeum bejáratánál, bent. Regisztrálást követően a ruhatár használata kötelező! Miután letettük a táskákat, kabátokat, 11:45-kor gyülekezünk a pénztárak előtt.
Részvételi díj klubtagoknak 1500 Ft (vagy a helyszínen érvényesítendő a sétabérlet), nem klubtag vendégnek 3000 Ft szervezési díj + belépődíj tárlatvezetéssel teljes árú 7700 Ft, kedvezményes (62-70 év között) 4300 Ft, 70 éves kor felett 900 Ft. A megrendelésben szíveskedjen beírni az Ön által kalkulált összeget! (A korcsoport szerinti jegyár miatt szükséges! Egyéb kedvezményre jogosultságát is szíveskedjen megírni pl. pedagógus)
Külön fizetendő költségek Tájékoztató a Barátság Klub programjaihoz
Klubtagsági Hírlevél